Scratch nie tylko dla informatyków
Scratch nie tylko dla informatyków

14.04.2014

Scratch nie tylko dla informatyków

Opublikowany

Jeśli jeszcze są wśród Was osoby, które nie są pewne, czy poradziłyby sobie z prowadzeniem zajęć ze Scratcha, gdyż nie miały do czynienia z informatyką, może przekona Was wypowiedź nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Podgórzu:

Od miesiąca prowadzę wraz z koleżanką – informatykiem, zajęcia „Mistrzowie Kodowania”. I nie byłoby w tym nic wyjątkowego (poza tematyką zajęć rzecz jasna), gdyby nie fakt, że z wykształcenia jestem polonistą i to z wieloletnim stażem (a więc mam swoje lata) i nigdy, ale to nigdy nie grałam w żadne gry komputerowe (nawet tak popularne za moich młodych czasów „kulki”). Nie wiem więc nawet, czy to lubię.

Ale kiedy pojawiła się oferta dotycząca szkolenia z programowania, w której wyraźnie napisano, że jest przeznaczona dla wszystkich nauczycieli, a nie tylko do informatyków, postanowiłam, że z niej skorzystam. Przeszłam  profesjonalne szkolenie, ukończyłam je  i muszę przyznać, że… oswoiłam gry komputerowe. W trakcie zajęć cieszyłam się jak dziecko, gdy mój „kotek”- Don Kichot, gonił „myszkę „- Dulcyneę, a gdy ją dogonił, wręczał jej kwiaty. Podczas przerwy kawowej (należy dodać, że jestem nałogowym kawoszem) zamiast pić kawę i zagryzać ciasteczkami, tworzyłam animacje z tańczącymi i śpiewającymi dinozaurami i wysyłałam je pocztą mojemu synkowi, który został w domu. Po przyjeździe ze szkolenia przetestowałam razem z nim zaprogramowane w Warszawie gry. Syn pierwszoklasista, który nie potrafi jeszcze dobrze czytać, od razu zaczął je udoskonalać i modyfikować przyspieszenia duszków, wydawane przez nie dźwięki, wielkości, zmiany tła – scen. Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że skoro ośmiolatek to potrafi – działając głównie intuicyjnie, to starsze dzieci też będą umiały to zrobić. I nie pomyliłam się! Robią to profesjonalnie! Dla mnie są prawdziwymi Mistrzami, którzy (wstyd się przyznać) momentami przerastają nauczyciela swoją kreatywnością, pomysłami, nieszablonowymi rozwiązaniami.

Kolejne spotkanie Mistrzów Kodowania w Podgórzu już jutro. A ja już dziś jestem ciekawa, czym oni  mnie zaskoczą.

Jak widać, warto spróbować!

Udostępnij

Życzenia Wielkanocne od Mistrzów Kodowania

Mistrzowie Kodowania życzą spokojnych, rodzinnych świąt oraz mokrego dyngusa. Przesyłają także kartki.Kartka Krzysztofa ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koninie:
. Życzenia od Wiktora M., także z SP nr 1 w Koninie:
. Ola ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Mławie przygotowa