Mistrzowie Kodowania w Tygodniku Płockim

Mistrzowie Kodowania w Tygodniku Płockim

Opublikowany

Na stronie internetowej Tygodnika Płockiego ukazał się artykuł pt. „Uczniowie z Podgórza Mistrzami Kodowania”. Poniżej przedstawiamy treść artykułu:

programiści-360x270.jpg

Jako jedna ze 119 szkół z kraju i jedna z dwóch z terenu powiatu płockiego Szkoła Podstawowa z Podgórza zakwalifikowała się do udziału w I edycji programu „Mistrzowie Kodowania”. Od połowy marca uczniowie uczą się różnych technicznych nowinek, w tym między innymi języka Scratch. Zasad programowania w ramach programu uczą się także rodzice.
– Jest to narzędzie programistyczne dostosowane do możliwości wiekowych uczestników zajęć. Pozwala na zasadzie budowania z klocków i gotowych komend tworzyć proste skrypty: gry, pokazy multimedialne, historyjki. Dodatkowo prawie natychmiast można przetestować działanie swojego programu i wprowadzić ewentualne poprawki – wyjaśnia szczegóły programu Monika Górka – nauczyciel z SP w Podgórzu, która wspólnie z Beatą Ostrowską zgłosiła się do programu promującego zasady programowania.
Zajęcia z mistrzami kodowania prowadzone są w dwóch grupach. W pierwszej jest 8 uczniów z klasy V, a w drugiej grupie 3 uczniów z klasy IV i 3 z klasy VI. Na realizację programu organizatorzy przewidzieli 16 godzin zajęć. – Już na pierwszym spotkaniu okazało się, że uczniowie bardzo dobrze radzą sobie z układaniem skryptów sterujących duszkiem na scenie. Samodzielnie stworzyli pierwsze gry, w których kot goni mysz, postać porusza się po labiryncie czy gracz odbija piłeczkę rakietką – mówi o pierwszych zajęciach Beata Ostrowska i dodaje, że nauczyciele byli pod wrażeniem kreatywności dzieci, które wyprzedzały swoimi pomysłami działania opiekunów. – Cieszymy się, że dzięki udziałowi w programie nasi uczestnicy nie będą jedynie biernymi odbiorcami technologii informacyjno-komunikacyjnej, ale staną się jej twórcami. Będą potrafili pisać programy i wykorzystywać je do własnych potrzeb, co jest pożądaną umiejętnością w dzisiejszym świecie, a w przyszłości może okazać się niezbędne do znalezienia dobrej pracy – mówią nauczycielki koordynujące realizację szkolnego projektu.
Do udziału w zajęciach nauczyciele i uczniowie zaprosili także rodziców. Wspólnie udało się programować w ramach ogólnoeuropejskich akcji „Tydzień z Internetem”, kładących w tym roku nacisk na zdobywanie i rozwijanie umiejętności cyfrowych potrzebnych pracownikom w nowoczesnej gospodarce. Z sukcesów dzieci cieszą się rodzice, którzy od razu wypróbowali ułożone przez nich gry, ale również wspólnie założyli konta na stronie poświęconej programowaniu w języku Scratch i ułożyli pierwszy prosty skrypt. – Przed nami jeszcze kilka godzin programowania, w trakcie których uczniowie będą odkrywać nowe możliwości Scratcha oraz konkurs na multimedialną kartkę świąteczną. Przez cały czas trwania programu można śledzić postępy uczniów na blogu poświęconym programowaniu w Szkole Podstawowej w Podgórzu: http://zakodowanepodgorze.blogspot.com/ oraz na stronie internetowej szkoły: http://sppodgorze.pl/ – mówi Monika Górka.
Prowadzące zajęcia nauczycielki nie ukrywają, że liczą, iż poprzez udział w programie „Mistrzowie Kodowania” uczniowie będą potrafili posługiwać się językiem programowania, który obok języka ojczystego i obcego jest trzecim, jaki człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany.
Program „Mistrzowie Kodowania” organizowany jest przez SAMSUNG Elektronic Polska Sp. z o.o. we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji”. Patronat główny nad programem objęły Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, patronem wspierającym jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Artykuł dostępny jest na stronie www.tp.com.pl

Udostępnij

Powiązane artykuły
Finał Słupskiego Konkursu Programowania SCRATCH_ZSP1

temu

W dniu 21 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Słupsku odbył się finał Słupskiego Konkursu Programowania SCRATCH_ZSP1 pod patronatem Mistrzów Kodowania. W fazie eliminacji wzięło udział 32 uczniów z 9 szkół gimnazjalnych i podstawowych ze Słupska i okolic. W p
Dzień Bezpiecznego Internetu

temu

Dziś 6 lutego, Dzień Bezpiecznego Internetu, organizowany przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), objęty honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka. To wyjątkowe święto obchodzimy już od 2004 roku, jest wydarzeniem międzynarodowym, które początkowo
Trwa rekrutacja edukatorów do projektów "Zaprogramuj przyszłość"

temu

W imieniu organizatorów informujemy, że trwa rekrutacja do projektów "Zaprogramuj przyszłość", realizowanych przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania.Czego dotyczą projekty?„Zaprogramuj przyszłość” to kompleksowy program edukacji cyfrowej, którego cele
Jolanta Okuniewska "Nauczycielem-Innowatorem"

temu

Jolanta Okuniewska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej oraz angielskiego w Szkole Podstawowej nr 13 w Olsztynie, finalistka światowego konkursu The Global Teacher Prize za rok 2016, a także trenerka Mistrzów Kodowania, została laureatką konkursu organizowanego przez M

Szkoła Podstawowa nr 9 z Legnicy w lca.pl

W Szkole Podstawowej nr 9 w Legnicy zajęcia już dobiegły końca. Portal lca.pl napisał artykuł dotyczący przebiegu podsumowania projektu: