Mistrzowie Kodowania w Gazecie Wyborczej

11.05.2014

Mistrzowie Kodowania w Gazecie Wyborczej

Opublikowany

Gazeta Wyborcza opublikowała na swojej stronie internetowej artykuł na temat Mistrzów Kodowania, pod tytułem „Czwartoklasista: „Programowanie? Łatwizna. Grę w duchy napisałem w sześć godzin.” Poniżej przedstawiamy treść artykułu:

Albert Wróblewski ze Szkoły Podstawowej nr 114 na warszawskim Targówku po lekcjach nie gra w gry – sam je pisze. Od 6 maja do nauki programowania kolejne dzieci zachęcać będzie pierwsza w Polsce Strefa Kodowania.- To otwarcie na nowe trendy i możliwości. Wiemy, że kodować mogą już małe dzieci i chcemy je u nas do tego zachęcić – mówił dr Przemysław Wielowiejski, otwierając w Centrum Nauki „Kopernik” pierwszą w Polsce ogólnodostępną strefę kodowania. Dzięki współpracy z Samsungiem w Koperniku znalazły się stanowiska komputerowe i interaktywne tablice, na których przeszkoleni specjaliści każdego dnia prowadzić będą dopasowane do dzieci lekcje kodowania. We wrześniu ten sprzęt zostanie włączony do rozbudowywanej pracowni robotycznej.

- Wszyscy, którzy będą odwiedzać centrum, będą mogli zobaczyć jaka to wspaniała zabawa – zachęcał Michał Boni, były minister cyfryzacji.

Uczą się nowego języka

Jako pierwsi z nowo otwartej strefy skorzystali uczniowie SP nr 114 z Warszawy, którzy na co dzień biorą udział w programie „Mistrzowie Kodowania”. Uczestniczy w nim już ponad 300 nauczycieli i edukatorów oraz ok. 5 tys. uczniów, którzy razem programują w języku Scratch.

- Chętnych mieliśmy zdecydowanie więcej niż miejsc. W specjalnych pozalekcyjnych zajęciach bierze udział 26 dzieci z klas 4-6 – mówi Zofia Kwaśnik, nauczycielka informatyki. Oprócz niej zajęcia z kodowania prowadzi też polonista Tomasz Pyrzyński. – Jestem dla nich żywym dowodem, że to też zajęcia dla humanistów. Programowanie uczy logicznego myślenia, a to przecież potrzebne jest wszystkim, bez względu na to, kto ma jaki ulubiony przedmiot – mówi nauczyciel.

„Łapaliśmy rybki, choć nie było tego w zadaniu”

Zgadzają się z nim uczniowie. Mariusz Krysiak z piątej klasy: – Jakby mnie pani spytała, czy gdy będę dorosły, to zostanę informatykiem, to chyba nie – wyznaje. – Ale wiem, że to mi się w życiu przyda. A na razie głównie się bawię.

To Mariusz zgłosił się na ochotnika, gdy prowadzący pokazową lekcję w Koperniku specjaliści zapytali: „Kto potrafiłby inaczej sprawić, żeby rekin gonił rybki w akwarium?”. Chłopiec po prostu podszedł do interaktywnej tablicy i wyrzucił połowę programu napisanego przez dorosłych. – Działa? Działa. Rekin łapie rybki bez problemu. Po co sobie komplikować życie? – mówił później.

A jego kolega z klasy Kuba Pajewski, który akurat informatykiem chciałby zostać, dorzucał: – Akwarium z rybkami to już dla nas pestka. W szkole wrzucaliśmy do niego wędkę i łowiliśmy te rybki, choć tego nie było w zadaniu.

Programowanie jest pożądane

- Programować mogą jeszcze młodsze dzieci. Nawet w pierwszej klasie podstawówki – mówi Boni. – Dla nich nauka nowego języka, języka programowania, jest zabawą. Nawet nie muszą wiedzieć, że to ich przyszłość.

Albert Wróblewski, uczeń czwartej klasy SP 114, na razie myśli o niedalekiej przyszłości. – Wpadł mi do głowy pomysł na grę, którą zrobię w domu, ale to na razie sekret – zaznacza. – Do tej pory zrobiłem już kilka. Najtrudniejsza, gra w duchy, zajęła mi sześć godzin. Ile ma poziomów? Nieskończoność. Ja doszedłem do 28. Ale wolę robić gry, niż grać – przekonuje.

Spośród dziesięciu najbardziej pożądanych zawodów w 2013 roku aż cztery wymagały umiejętności programowania. Według szacunków Komisji Europejskiej do 2015 roku liczba nieobsadzonych wakatów w branży IT może wynieść aż 900 tys.”


Artykuł dostępny jest na stronie wyborcza.pl

Udostępnij

Powiązane artykuły
Finał Słupskiego Konkursu Programowania SCRATCH_ZSP1

temu

W dniu 21 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Słupsku odbył się finał Słupskiego Konkursu Programowania SCRATCH_ZSP1 pod patronatem Mistrzów Kodowania. W fazie eliminacji wzięło udział 32 uczniów z 9 szkół gimnazjalnych i podstawowych ze Słupska i okolic. W p
Dzień Bezpiecznego Internetu

temu

Dziś 6 lutego, Dzień Bezpiecznego Internetu, organizowany przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), objęty honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka. To wyjątkowe święto obchodzimy już od 2004 roku, jest wydarzeniem międzynarodowym, które początkowo
Trwa rekrutacja edukatorów do projektów "Zaprogramuj przyszłość"

temu

W imieniu organizatorów informujemy, że trwa rekrutacja do projektów "Zaprogramuj przyszłość", realizowanych przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania.Czego dotyczą projekty?„Zaprogramuj przyszłość” to kompleksowy program edukacji cyfrowej, którego cele
Jolanta Okuniewska "Nauczycielem-Innowatorem"

temu

Jolanta Okuniewska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej oraz angielskiego w Szkole Podstawowej nr 13 w Olsztynie, finalistka światowego konkursu The Global Teacher Prize za rok 2016, a także trenerka Mistrzów Kodowania, została laureatką konkursu organizowanego przez M

Tydzień Kodowania w SP nr 4 w Bytomiu

W Szkole Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu dobiegł końca „Tydzień kodowania” zorganizowany w ramach uczestnictwa szkoły w projekcie „Mistrzowie Kodowania”. Od poniedziałku do soboty (od 5 do 10 maja) grupa 15 uczniów (z klas III-VI) uczyła się programować za pomocą Scratcha. Młodzi programiści spotykali się w tych dniach codziennie po zajęciach lekcyjnych (zajęcia trwały 1,5 godziny z wyjątkiem soboty – tu blok trwał 3 godziny) i z pasją tworzyli niesamowite gry i programy, które były udostępniane społeczności uczniowskiej na specjalnie powstałej z tej okazji stronie www.mistrzowiekodowania.bytom.pl. Każdy uczestnik projektu otrzymał specjalną przypinkę z wizerunkiem kota Scratch’a.