Mistrzowie Kodowania w um.zarow.pl
Mistrzowie Kodowania w um.zarow.pl

23.06.2014

Mistrzowie Kodowania w um.zarow.pl

Urząd Miejski w Żarowie na swoim internetowym serwisie um.zarow.pl zamieścił tekst Pani Magdaleny Pawlik o Mistrzach Kodowania, pod tytułem „Bo każdy może być programistą!”.

Poniżej przedstawiamy treść artykułu:

„Jako jedna ze 119 szkół w Polsce, ośmiu na Dolnym Śląsku i dwóch w powiecie świdnickim żarowska podstawówka zakwalifikowała się do udziału w I. edycji projektu „Mistrzowie Kodowania”. Od kilku miesięcy uczniowie zdobywają wiedzę na temat różnych technicznych nowinek, w tym między innymi języka Scratch. Zasad programowania w ramach programu uczą się także rodzice.

- Często mówi się, że programowanie to trzeci język. Projekt „Mistrzowie Kodowania” uczy programowania nie tylko dzieci, ale też nas dorosłych i nauczycieli. Niejednokrotnie nasi wychowankowie będą w przyszłości wykonywali zawody, które będą opierały się właśnie na programowaniu. Sprzyja to nie tylko rozwojowi intelektualnemu i kreatywności dzieci, ale także, w dalszej perspektywie może ułatwić znalezienie im dobrej pracy w różnych, niekoniecznie związanych z informatyką, sektorach – wyjaśnia Wiesława Elster, nauczycielka matematyki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie.

Możliwości nowoczesnego programowania zgłębiają również dorośli. O tym, jak programować w języku Scratch mogli przekonać się rodzice uczniów. – Dzieci w wieku szkolnym wykazują duże zainteresowanie komputerami. Dlatego warto uczyć je, jak mądrze z nich korzystać – mówi Ewelina Hołota, mama uczennicy z żarowskiej podstawówki.

Zajęcia cieszą się także dużym zainteresowaniem wśród uczniów żarowskiej szkoły. – Uczymy się programować własne gry, pokazy multimedialne, historyjki i animacje w oparciu o język Scratch. To bardzo ciekawa forma zajęć – przyznaje Karolina Marczyńska, która bierze udział w I. edycji projektu.

Podobne zdolności w tym roku szkolnym zdobywali również uczniowie Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren z Zastruża. Była to pierwsza placówka z terenu gminy Żarów, która wzięła udział w pilotażowej edycji tego projektu.

Projekt, w którym udział biorą uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie współorganizowany jest przez Samsung Electronics Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Stowarzyszenie „Rodzice w Edukacji”. Projektowi patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Cyfryzacji i Administracji i Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.”

Zapraszamy także do obejrzenia materiału filmowego i galerii zdjęć:
036-22.jpg036-08.jpg036-10.jpg036-21.jpg036-19.jpg036-20.jpg036-16.jpg036-18.jpg036-06.jpg036-09.jpg036-17.jpg036-03.jpg036-04.jpg036-15.jpg036-13.jpg036-02.jpg036-11.jpg036-01.jpg036-07.jpg036-05.jpg
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.