Leszno.pl o Mistrzach Kodowania
Leszno.pl o Mistrzach Kodowania

28.06.2016

Leszno.pl o Mistrzach Kodowania

Mistrzowie Kodowania znów w mediach. Przedstawiamy treść artykułu, który ukazał się na portalu leszno.pl:

„W mijającym roku szkolnym uczniowie z SP13 w Lesznie mieli możliwość uczestniczenia w projekcie „Mistrzowie Kodowania”. Jego celem było upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach. „Trzynastka” była jedną ze 120 szkół w Polsce i jedną z dwunastu w Wielkopolsce, która zajęła się kodowaniem w intuicyjnym języku scratch.

6 czerwca czworo uczniów z programu „Mistrzów Kodowania” miało okazję zaprezentować efekty swojej pracy na Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych, która odbyła się w Warszawie w Arkadach Kubickiego. Karol, Magda, Szymon i Zosia stworzyli wspólne dzieło związane z ich rodzinnym miastem. Były to trzy scratchowe programy: Legenda o Lesznie, Wycieczka po mieście oraz gra związana z najpopularniejszym u nas sportem – żużlem. Można je obejrzeć na blogu: www.cyfrowitubylcy.blogspot.com. Dodatkowo powstały puzzle, które można układać online oraz glogster – interaktywny plakat. Dzieci wykorzystały zdjęcia, które nieodpłatnie użyczył im znany leszczyński fotografik – pan Edward Baldys. Uczniowski projekt nosił tytuł „Cyfrowo o naszym mieście”. Podczas przeglądu była możliwość podzielenia się doświadczeniami, uczestniczenia w kreatywnych warsztatach oraz rozmowy z ekspertami. W przypadku Mistrzów była to przedstawicielka OEIiZK – pani Małgorzata Rostkowska.

Tydzień później młodzi Mistrzowie wraz z opiekunem – nauczycielką zajęć komputerowych Iwoną Cugier – uczestniczyli w Festiwalu Projektów Mistrzów Kodowania. Impreza miała miejsce w centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim i stanowiła podsumowanie pierwszej edycji programu edukacyjnego Mistrzowie Kodowania. Uczestników przywitali przedstawiciele instytucji związanych z programem m.in. minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski, który zwracając się bezpośrednio do młodzieży podkreślił ich rolę dla przyszłości. „Przyszłość jest właśnie przed takimi dzieciakami jak Wy. Już dziś mamy najlepszych programistów w Europie. Kiedy przyglądam się temu jak radzicie sobie w cyfrowym świecie, z jaką łatwością rozwiązujecie problemy i zadania, jak wspaniale tworzycie – utwierdzam się w przekonaniu, że to dobra droga. Dlatego dalej rozwijajcie swoje zainteresowania”. Imprezę poprowadzili znani prezenterzy i dziennikarze telewizyjni: Paulina Chylewska i Radosław Brzózka. Obowiązki Pierwszej Damy nie pozwoliły jej na osobiste przybycie, ale przekazała list do uczestników Festiwalu, który odczytany został przez Blankę Fiołek, przedstawicielkę firmy Samsung, sponsora programu Mistrzów. Firmę tą reprezentował również jej prezes- Sang Woo Kim, który powitał wszystkich uczestników uroczystości. Słowa powitania zawarte były też w liście pani Marszałek Sejmu- Ewy Kopacz.”
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.