Wspomnienia laureatów Cyfrowej Klasy

Wspomnienia laureatów Cyfrowej Klasy

Opublikowany

Nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 58 w Poznaniu, panie Anna Cieślarczyk i Grażyna Kędzia, opublikowały na swoim blogu wrażenia z Festiwalu Mistrzów Kodowania:

„TRZYNASTY i to w dodatku PIĄTEK, ta data u niektórych budzi przerażenie i lęk przed wyjściem z własnego domu. Nam od dziś kojarzyć się będzie z wielkim wyróżnieniem i zawodowym sukcesem.

Owego trzynastego a.d. 2014 wraz z dwójką uczniów (Olą z 5b oraz Krzysiem z 6b), odwiedziłyśmy stolicę. Pobudka standardowo o 4:00, by o 5:10 przy kasach biletowych na Dworcu Głównym odebrać uczniów z rąk rodziców. 5:36 punktualny wyjazd z Poznania aby na 9:00 być w Warszawie. Przejażdżka Metrem z Dworca Gdańskiego do Politechniki, a później krótki spacer w kierunku Łazienek.

Muzeum Sztuki Współczesnej otworzyło przed nami swoje drzwi a w środku inwazja technologii firmy SAMSUNG. Stanowiska z dotykowymi ekranami dla każdej ze szkół oraz duży chyba z 50 calowy telewizor do dyspozycji. Mieliśmy około godziny czasu aby znaleźć swoje stanowisko, zainstalować swoje projekty, porozmawiać z nauczycielami, których miałyśmy okazję poznać na styczniowym szkoleniu.

Oficjalna część zaczęła się o 11, ale nasi młodzi programiści już przed nią „dorwali” się do sprzętu i tworzyli nową grę.

Prowadzący galę Paulina Chylewska i Radek Brzózka przedstawili zacnych gości i każdego z nich dopuścili do głosu. I tak na wstępie wystąpił przedstawiciel firmy Samsung. Następnie pani Blanka Fijołek (PR & CSR Manager Samsung Electronics), która przeczytała list od patronki honorowej Mistrzów Kodowania, małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej, pani Anny Komorowskiej. Później pani poseł odczytała list od Marszałek Sejmu, pani Ewy Kopacz. Kolejni mówcy to Rafał Trzaskowski, Minister Administracji i Cyfryzacji, Sebastian Christow, przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki oraz dyrektor Michał Ptaszyński z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Przyszła pora na najważniejsze dla nas wystąpienie – koordynatorki i naszej MISTRZYNI Iwony Brzózki-Złotnickiej. Krótkie podsumowanie projektu w liczbach, czyli prezentacja o pierwszej edycji Mistrzów Kodowania.

Pani Blanka Fijołek (PR & CSR Manager Samsung Electronics) ponownie zabrała głos:

„Wszystkie szkoły biorące udział w programie wykazały się niezwykłą odwagą i inwencją, a działania, które nauczyciele podejmowali z uczniami wielokrotnie budziły nas zachwyt. Doceniamy wysiłek innych szkół, których zaangażowanie było dla nas dowodem pasji, siły i woli wprowadzania innowacji do polskiej edukacji.

Chcielibyśmy jednak szczególnie docenić jedną szkołę, która naszym zdaniem wyróżniła się na tle pozostałych.”Na twarzach wszystkich obecnych pojawił się uśmiech i zarazem pytanie:–

Która to szkoła, może nasza?

Organizatorzy stwierdzili, że najpierw chcą przybliżyć „sylwetkę szkoły”. Tak aby pozostali mogli choć trochę dowiedzieć się o licznych działaniach jakie są w niej podejmowane.

Pani Blanka kontynuowała:

„O programie dowiedzieli się od jednego z rodziców, który namówił ich do udziału. Do prowadzenia zajęć z programowania zgłosiły się dwie nauczycielki – matematyczki, które swoim zaangażowaniem i pasją zaraziły uczniów. W ciągu trzech miesięcy przeszkoliły 71 dzieci z klas IV-VI, wśród nich znalazło się wielu prawdziwych Mistrzów, którzy tworzyli własne prezentacje i projekty graficzne. Dodatkowo w szkole zorganizowany został szkolny konkurs na Mistrza Kodowania, a także plebiscyt na najlepszy projekt w Scratchu. O wynikach w obu tych konkursach demokratycznie zdecydowali uczniowie i rodzice, którzy mogli głosować za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Nie zapomnieli również o najmłodszych dla których zorganizowali konkurs „Mistrz wyklejania”, gdzie w formie plac plastycznych uczniowie przedstawiali scratchowego kota.”

Miałyśmy już 100% pewność, że chodzi o nas, ale nie padła jeszcze pełna nazwa szkoły. Serca waliły nam i zdawało się, że wyskoczą przez gardło. Gdy Iwona stanęła koło nas, a przy scenie pojawili się Ola i Krzyś, z którymi reprezentowałyśmy szkolę – nie mogło być inaczej.

„2 czerwca odwiedziliśmy tę szkołę, co tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że jest to placówka naprawdę wyjątkowa. Zobaczyliśmy tam prawdziwe partnerstwo w relacjach uczeń-nauczyciel, nauczyciel-rodzic, dyrektor-nauczyciel… Ta współpraca owocuje bardzo innowacyjnym podejściem do nauczania – mądrym, nastawionym na budowanie relacji i wykorzystującym nowe technologie.

Cyfrową klasę Samsung w tej edycji otrzymuje od nas Szkoła Podstawowa nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu”.

Dziękujemy Organizatorom za docenienie naszej pracy
Dziękujemy Dyrekcji za możliwość rozwoju
Dziękujemy Rodzicom za wsparcie
Dziękujemy Uczniom za liczny udział i morze pomysłów
nauczycielki Anna Cieślarczyk i Grażyna Kędzia

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.