Gra o mózg
Gra o mózg

24.07.2014

Gra o mózg

Dzieci i młodzież uwielbiają gry komputerowe.  Mogą siedzieć przed ekranem komputera lub laptopem godzinami! Rodzice zwykle podchodzą sceptycznie do tej rozrywki, obawiając się, czy takie zabawy mają pozytywny wpływ na rozwój młodych ludzi. Niektóre gry emanują przemocą, mogą wpływać na zachowanie aspołeczne. Chyba niewielu rodziców patrzy spokojnie na swoje 9 letnie dziecko, które gra w krwawe strzelanki i wydaje pełen radości okrzyk, gdy uda mu się zabić przeciwnika. Tymczasem okazuje się, że takie zabawy rozwijają umysł człowieka w porównywalnym stopniu co czytanie czy  gra na pianinie.

Zaczęło się od badań nad uwagą wzrokową prowadzonych przez amerykańskich psychologów – prof. Daphne Baveliera i dr Shawna Greena. Naukowcy przeprowadzali testy, które miały na celu pomóc dzieciom w nauce czytania. Okazało się, że osoby, które uzyskały lepsze wyniki, były fanami gier komputerowych. Ich spostrzegawczość oraz szybkość reakcji była dużo lepsza. Inni badacze zwracają uwagę na możliwość rozwijania zdolności abstrakcyjnego myślenia, pozytywie wpływają na zdolność podejmowania szybkich decyzji, poprawy wzroku, uczą współpracy. Są to cechy, które we współczesnym świcie są niezwykle ważne. Zanim wyłączymy dziecku komputer i zabronimy gry, zastanówmy się, co możemy zrobić, żeby nasze pociechy grały mądrze!

Więcej o korzyściach, jakie przynoszą gry przeczytamy w artykule Gra o mózg. Zachęcamy do lektury.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.