Zajęcia Mistrzów w SP 321 w Warszawie
Zajęcia Mistrzów w SP 321 w Warszawie

29.11.2014

Zajęcia Mistrzów w SP 321 w Warszawie

Opublikowany

Choć trwają jeszcze szkolenia dla nauczycieli, którzy zgłosili się do II edycji programu Mistrzowie Kodowania, to w bardzo wielu szkołach już od kilku tygodni odbywają się regularne zajęcia z programowania dla uczniów.

Jedną ze szkół, która prężnie działa w programie, jest Szkoła Podstawowa nr 321 z Warszawy.

Oto relacja nauczycieli z zajęć w tej szkole:

Po powrocie ze szkolenia „Mistrzów Kodowania” nakręciliśmy się pozytywnie na  Scratcha w naszej szkole podstawowej. Na początku zrobiliśmy dekorację na korytarzu, aby zaciekawić uczniów programowaniem. Codziennie mieliśmy pytania: Co to jest kodowanie? Czy ja też będę mistrzem? Dlaczego kot? Odpowiadaliśmy, że pokażemy im „COŚ”, co będzie alternatywą dla gier komputerowych. Oczywiście byli też uczniowie, którzy mieli już wcześniej do czynienia ze Scratchem np. na zajęciach w Pałacu Kultury i Nauki czy w Centrum Nauki Kopernik.

Postanowiliśmy pokazać Scratcha wszystkim klasom 4-6, a mamy ich 19. 

We wszystkich klasach pierwsza lekcja to:

- jak się zalogować na stronę scratch.mit.edu?

- co tam można znaleźć?

- podstawowe możliwości (duszki, skrypty, tło). 

Na tablicy interaktywnej wspólnie zrobiliśmy pierwszy projekt,  w którym duszki poruszały się i coś mówiły. Następnie uczniowie zasiedli do komputerów i do końca lekcji bawili się, realizując własne pomysły. Pracowali zespołowo lub pojedynczo, zawsze z wielkim zapałem i radością. Nie stawialiśmy za projekty ocen. Gdyby  ktoś z nauczycieli miał wątpliwości, czy straciliśmy 2 lekcje z realizacji podstawy programowej to zapewniamy, że wiele jej elementów zostało zrealizowanych, a uczniowie przy okazji świetnie się bawili. Niektórzy z nich mówią, że zamiast grać w gotowe gry realizują w domu nowe projekty w Scratchu.

Eksperyment się udał. 450 uczniów wie już, co to jest kodowanie i niektórzy chcą zostać mistrzami.

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.