Godzina Kodowania z Khan Academy

1.12.2014

Godzina Kodowania z Khan Academy

Zaprzyjaźniona z nami Fundacja Edukacja Przyszłości podzieliła się wartościową propozycją dotyczącą Godziny Kodowania przygotowaną przez polską odsłonę Khan Academy:

„Godzina Kodowania 2014

Godzina Kodowania jest międzynarodową akcją organizowaną przez fundację Code.org* której celem jest zachęcenia dzieci i dorosłych do spędzenia co najmniej jednej godziny w tygodniu od 8 do 14 grudnia tego roku na nauce kodowania. W ubiegłym roku 15 milionów młodszych i starszych adeptów kodowania, w tym mnóstwo dziewczynek, wzięło udział w tej imprezie. A w tym roku, sądząc po mapie na stronie www.hourofcode.com/pl , rekord może zostać pobity.

Khan Academy przygotowało specjalny zestaw „Godzin Kodowania” pomyślanych jako haczyk, inspiracja, początek dla tych, którzy z kodowaniem nie mieli do tej pory do czynienia. W tym roku oferujemy:
Wszystkie te propozycje zawierają „przechadzki z przewodnikiem – Pamelą” po interaktywnej platformie informatycznej Khan Academy – to jest nasz ulubiony sposób nauki kodowania, oraz wyzwania-zadania do samodzielnego rozwiązania. Instrukcje już są lub niedługo, przed 8 grudnia, będą dostępne po polsku.
Pamela, która uczy po angielsku, została przetłumaczona na polski w formie napisów pod każdą przechadzką.
Logo.jpg
Dlaczego warto spróbować kodowania, choćby przez godzinę? Komputery stają się coraz bardziej niezastąpione w codziennym życiu i warto po prostu poznać i zrozumieć, nawet na prostych przykładach, ich możliwości. Jest bardzo prawdopodobne że dzisiejsi uczniowie właśnie z tych narzędzi będą korzystać w dorosłym życiu. Dość dawno komputer przestał być miejscem, na którym działa edytor lub arkusz kalkulacyjny a stał się platformą na której można realizować różnorakie projekty: graficzne, muzyczne, reklamowe, analizować sprzedaż, sterować urządzeniami, procesami produkcyjnymi, robotami, wreszcie – last, but not least, wykonywać skomplikowane obliczenia i symulacje. Warto orientować się w tych znanych i nieznanych jeszcze możliwościach, a przynajmniej tak uważają autorzy projektu Godzina Kodowania i miliony użytkowników na całym świecie, którzy do zabawy się włączyli i włączą w tym roku.

A my w Khan Academy mamy oczywiście nadzieję że na tym pierwszym kroku się nie skończy i że ci, którzy spróbują kodowania przez jedną godzinę zostaną z nami na jednym z pełnych, interaktywnych kursów:


https://pl-pl.khanacademy.org/computing/computer-programming

lub

https://pl-pl.khanacademy.org/computing/computer-science/algorithms
Zapraszamy!”

Inicjatywą zajmuje się w Polsce od jej początku (to jest od grudnia 2013) Prof. dr hab. Maciej M. Sysło z zespołem z UMK, m.in. przekładając teksty (jako Lead Translator w Code.org), promując i propagując ją na różnychzajęciach z uczniami i nauczycielami. Efektem jest m.in. znaczący udział inicjatyw z Polski (250, znacznie większy niż w innych krajach), szczegóły na stronie www.godzinakodowania.pl
*Copyright 2014 Code.org. Wszelkie prawa zastrzeżone. Hour od Code™ jest znakiem towarowym Code.org.

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.