Warsztaty dziennikarskie

Warsztaty dziennikarskie

W ramach VI Powiatowych Warsztatów Dziennikarskich zorganizowanych 29 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Stargardzie Szczecińskim pod hasłem „Między nowoczesnością a historią i tradycją” spotkali się profesjonalni dziennikarze z „Kuriera Szczecińskiego”, „Głosu Szczecińskiego”, „Radia Stargard” i innej prasy lokalnej z redaktorami szkolnych gazetek z Reska, Dobrzan, Klinisk Wielkich, Węgorzyna, Strachocina i Stargardu. Zgodnie z ideą warsztatów wspólnie pracowali nad okolicznościową gazetką, która została zainspirowana zajęciami w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie.

Rzetelna praca dziennikarska: wspólne tworzenie krótkich relacji, dobór zdjęć, zapis uwag, wrażeń z pobytu w muzeum, a następnie skład gazetki odbywał się w nowoczesnej pracowni komputerowej SP 2. Młodzi redaktorzy na tablicy interaktywnej mogli śledzić postępy opracowania graficznego i składu okolicznościowego pisma.

Organizatorzy warsztatów przygotowali także dla uczestników mały pokaz. Niezwykłe wrażenie i podziw wywołała prezentacja przygotowana przez ucznia kl. I Gimnazjum Integracyjnego ZSO – Karola Jurskiego, który przedstawił możliwości robota LEGO MINDSTROMS EV3 oraz własne oprogramowanie napisane w języku App Inventor do sterowania tym robotem za pomocą tabletu z systemem Android. Jego młodszy kolega, uczeń klasy Vc SP 2 – Grzegorz Kmita zaprezentował własne oprogramowanie – kalkulator przygotowany w języku App Inventor dla urządzeń z systemem Android. Chłopcy razem z innymi uczniami rozwijają swoje pasje na zajęciach Mistrzów Kodowania pod opieką pana Bogdana Życha.

Jednym z etapów spotkania były także warsztaty z zakresu kodowania w języku Scratch, prowadzone przez panią Joannę Szczecińską, jedną z osób realizujących w SP 2 ogólnopolski program edukacyjny Mistrzowie Kodowania. Skorzystali z nich i młodzi redaktorzy, i ich opiekunowie, którzy wspólnie z panią Joanną z zapałem tworzyli własną grę – akwarium z kolorowymi rybkami i drapieżnymi rekinami.
100_6959-1024x682.jpg
100_6952-1024x682.jpg
Opracowanie i foto: Bożena Ciborowska-Lipko
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.