O motylku, który zjadł frytki dinozaura

O motylku, który zjadł frytki dinozaura

Opublikowany

W sobotę, 16 maja, dzięki efektywnej współpracy z Lubskim Domem Kultury udało nam się przygotować zajęcia otwarte dla mieszkańców naszego miasta. Dom kultury zapewnił klimatyzowaną (jedyną w naszym mieście) salę konferencyjną, zajął się wydrukiem i kolportażem plakatów, powiadomił media lokalne, zapewnił również osobę, która robiła zdjęcia podczas zajęć. Od godziny 11.00 do 15.00 odwiedzili nas liczni goście, od sześciolatków po babcie z wnukami.

Maluchy początkowo pracowały na Scratchu Juniorze, nie mieli oporów i szybko tworzyli proste animacje, jednak szybko przesiadali się do laptopa, by poznać dorosłego Scratcha. I wtedy zaczynały się fantazje… miska z frytkami, motyl i dinozaur. Zastanawiacie się pewnie jak sześciolatek to połączył. Koncepcja wyglądała tak: „motyl ma latać, jak się zmęczy, to zje frytki, ale to były frytki dinozaura i on się zdenerwował i teraz goni motyla. Nie może go zjeść, bo dinozaury przecież nie jedzą motylków.” „Może mu pozmieniać kolory” – podpowiada jedna z dziewczynek uczących … tu radość i iskierki w oczach sześciolatka.

Przybyłym gimnazjalistom i dziennikarzom, którzy obserwując zabawę dzieci stwierdzili, że ten Scratch to taka namiastka programowania, pokazałyśmy zaawansowane projekty. Zajrzeliśmy do skryptów, wzory matematyczne rozbudziły odpowiedni szacunek względem młodych programistów.

Zajęcia były udane, dzieciaki zadowolone, dom kultury ma chętnych na zajęcia od września, rodzice i dziadkowie zobaczyli, że komputer to narzędzie również do nauki.


DSC_0093_filtered.jpgDSC_0145_filtered.jpgDSC_0141_filtered.jpgDSC_0101_filtered.jpgDSC_0086_filtered.jpgDSC_0106_filtered.jpgDSC_0110_filtered.jpgDSC_0063_filtered.jpgDSC_0131_filtered.jpgDSC_0062_filtered-1024x563.jpgDSC_0070_filtered.jpg
Organizatorki: Małgorzata Rabenda, Ewa Żemojtel-Soszka
Tekst: Małgorzata Rabenda
Zdjęcia: Marzena Perkowska z Lubskiego Domu Kultury

Udostępnij

Tydzień Scratcha w „Kukuczce”

W dniach 4-8 maja 2015 w Szkole Podstawowej nr 58 w Poznaniu trwał tydzień Scratcha.Zaplanowano wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych uczniów jak i tych już zaprawionych w kodowaniu. W tygodniach poprzedzających scratchowy tydzień trwały zgłoszenia do drugiej edycji ko