Dzień Scratcha w murach kruszwickiej Jedynki

Dzień Scratcha w murach kruszwickiej Jedynki

Opublikowany

W sobotę 16 maja 2015 roku gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy uczniów szkół podstawowych gminy Kruszwica wraz z nauczycielami oraz rodzicami. Przybyli oni, by wziąć udział w zajęciach poświęconych programowaniu w Scratchu, które szkoła nasza zorganizowała w ramach obchodów Światowego Dnia Scratcha.

Dla zdecydowanej większości uczestników było to pierwsze spotkanie ze Scratchem. W czasie dwugodzinnych zajęć, poprowadzonych osobno dla uczniów klas 1-3 wraz z nauczycielami, bądź rodzicami i uczniów klas 4-6, poznawali tajniki sterowania „duszkami” i tworzenia prostych programów. „Duszki” poruszały się, zmieniały kostiumy, spotykały się i rozmawiały ze sobą, a także z uczestnikami zajęć. Zajęcia prowadzone były przez uczniów klas trzecich, czwartych i piątych, którzy brali udział w programie „Mistrzów kodowania”, oni też pomagali swoim kolegom rozwiązać nieuchronnie pojawiające się problemy. Nad całością czuwali nauczyciele prowadzący w ciągu roku szkolnego scratchowe zajęcia: p. Renata Barczak-Meller i p. Marek Szałkowski. Czas spotkania wartko upływał w radosnej atmosferze i gdy nadszedł moment zakończenia, wielu uczestników z ciężkim sercem wyłączało komputery.

Scratch – jego przyjazne dziecku, intuicyjne środowisko – wzbudził też zainteresowanie przybyłych nauczycieli, którzy być może poprowadzą w przyszłości zajęcia z programowania w swych macierzystych szkołach.

tekst: Marek Szałkowski

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.