Nauka programowania i Internet dla szkół! – po konferencji prasowej MEN i Ministerstwa Cyfryzacji

Nauka programowania i Internet dla szkół! – po konferencji prasowej MEN i Ministerstwa Cyfryzacji

1935843_736341749799993_1441856841486067979_n.jpg
Konferencja jest zapowiedzią ważnych zmian: wprowadzenia nauki programowania dla uczniów oraz dostarczenie szerokopasmowego Internetu dla wszystkich szkół.

Jedną z nowości będzie wprowadzenie nauczania programowania już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Na poważnie zaczynamy uczyć dzieci podstaw programowania. Zaczynamy od pilotażu w 2016 r. Od 2017 r. zmiany we wszystkich szkołach – ogłosiła szefowa MEN. – Żyjemy w czasach, w których programować mogą nie tylko wykwalifikowani informatycy. Umiejętność programowania staje się dziś jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy. Naszym celem jest upowszechnienie tej wiedzy w całym społeczeństwie. Dzisiaj stawiamy pierwszy krok na tej drodze – dodała Anna Zalewska, zapowiadając wsparcie nauczycieli w ich przygotowaniu się do realizacji podstawy w proponowanej postaci.

Od września 2016 r. planowane jest rozpoczęcie pilotażowego programu kodowania, który od września 2017 r. będzie mógł przeistoczyć się w zupełnie nowe podstawy programowe do nauki informatyki. Zmiany mają spowodować, że elementem powszechnego kształcenia informatycznego stanie się umiejętność programowania – jedna z podstawowych kompetencji XXI wieku.

O szczegółach zapowiedzi mówił też prof. Maciej Sysło z Rady ds. Informatyzacji Edukacji. – Nasze dzieci nie mają czasu czekać na te zmiany. Nasz system edukacji nie powinien przeoczyć tego światowego trendu. Zwłaszcza, że nauczanie informatyki ma w naszym kraju wieloletnią tradycję – powiedział. – Chcemy, by ta propozycja całą falą została wprowadzona na wszystkich poziomach edukacyjnych i we wszystkich klasach. Dzieci nam nie wybaczą, jeśli będziemy ospali i opóźniali wprowadzenie do szkół nowoczesnych technologii - dodał prof. Sysło.

Dodatkowo w najbliższych tygodniach MEN będzie sprawdzało m.in., jaki sprzęt i dostęp do internetu mają dziś polskie szkoły. A dziury w tym systemie w najbliższych latach pomoże załatać Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Minister Anna Streżyńska zapowiedziała, że w ciągu najbliższych dwóch lat wszystkie szkoły w Polsce zostaną wyposażone w dostęp do szybkiego szerokopasmowego internetu.

Prace ruszą wiosną.Nagranie z konferencji prezentujemy poniżej:
Więcej informacji znajdziecie na stronie MEN i wyborcza.pl
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.