Programowanie to nie tylko kod…

Programowanie to nie tylko kod…

Opublikowany

Pierwsze zajęcia w nowej edycji ekipa programistów z oświęcimskiej biblioteki poświęciła na doskonalenie jednej z najważniejszych programistycznych umiejętności. O dziwo (a może wcale nie ;)) robili to zupełnie nie włączając komputerów!

2016-02-01-07.52.59-1.jpg
Korzystali na zajęciach z metody, która nazywa się design thinking (myślenie projektowe) i za pomocą której ludzie na całym świecie wymyślają i projektują rozwiązania do bardzo różnych problemów i wyzwań. A programowanie to przecież nic innego jak rozwiązywanie problemów i odpowiadanie na wyzwania – była to więc doskonała rozgrzewka przed pracą, jaka czeka grupę w przyszłości.

Zajęcia zaczęły się od kilku słów na temat tego, czym w ogóle jest design thinking – wykorzystano przy tym z materiały zgromadzone na stronie designthinking.pl. Kiedy wyjaśnione zostało znaczenie trudnych słów, takich jak empatyzacja czy prototyp, grupa przeszła do działania

Najpierw – każdy sięgając do swojej wyobraźni – miał zbudować prototyp rozwiązania problemu, który dostał w tajemniczej kopercie. Co ważne – do wykonania tego zadania uczestnicy mogli używać tylko materiałów, które razem z problemem znajdowały się w kopercie. Były to: dwie gumki recepturki, struna gitarowa, mała koperta ze struny, filrt do kawy i… sama koperta. Po skończeniu zadania, każdy prezentował swój niepowtarzalny pomysł. To ćwiczenie nazywa się Ready, set, design i jego opis można znaleźć TUTAJ.

Później uczestnicy dobrali się w pary i starali się zaprojektować idealne krzesło dla jednej z wylosowanych – bardzo szczególnych – osób. Opis tego ćwiczenia prowadzący znaleźli TU. W tym przypadku, bardziej niż na kreatywnych prototypach, wszyscy skupili się na doświadczeniach użytkownika.

Warsztatom towarzyszyła świetna zabawa. Za dwa tygodnie grupa rozpoczyna pracę projektową, która będzie prowadzić do powstania programów komputerowych.
2016-02-01-07.53.06-1.jpg
2016-02-01-07.53.05-1.jpg

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.