Dzień Bezpiecznego Internetu 2016
Dzień Bezpiecznego Internetu 2016

Dzień Bezpiecznego Internetu 2016

„Lepszy internet zależy od Ciebie!” – pod takim hasłem 9 lutego obchodzimy tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Po raz kolejny, w ponad stu krajach na całym świecie odbędą się wydarzenia, mające na celu podkreślenie roli każdego z użytkowników w tworzeniu bezpiecznego i przyjaznego internetu. Organizatorem Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje. Partnerem wydarzenia jest firma Facebook, natomiast Głównym Partnerem DBI jest Fundacja Orange.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Jego celem jest zainicjowanie dyskusji na temat bezpieczeństwa w internecie oraz promocja działań na rzecz pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież. Ważne w idei DBI jest też pokazanie aktualnych problemów dotyczących zagrożeń online, na jakie narażeni są młodzi użytkownicy.

Więcej informacji nt. Dnia Bezpiecznego Internetu dostępnych jest na stronach internetowych: www.dbi.pl, www.dzieckowsieci.fdn.pl. Z kolei najmłodsi znajdą informacje nt. wydarzenia na stronie: www.sieciaki.pl.

W Mistrzach Kodowania od samego początku działania programu zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci. Uczymy dobrych nawyków cyfrowych już przedszkolaki w ramach programu Mistrzowie Kodowania Junior. Edukujemy nauczycieli i rodziców. Wierzymy, że świadomy odbiorca Internetu, który rozumie mechanizmy rządzące globalną siecią, jest mniej narażony na niebezpieczeństwa związane z „byciem online”.

Wiele przedszkoli, szkół i innych placówek w związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu realizuje szereg działań dla uczniów.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Skarżysku-Kamiennej w ramach zajęć na temat bezpieczeństwa w sieci powstał projekt autorstwa trzech dziewczyn – Martyny Zięby, Agaty Malczyk i Gabrieli Wrony z klasy 6c:

Zrzut ekranu 2016-02-09 o 12.38.41

Prawdziwe skarby znajdziemy w studiu projektów scratchowych Mistrzów Kodowania z Lipnika. Koniecznie zajrzyjcie tutaj.

O obchodach tego święta pamiętała też Miejska Biblioteka w Szczecinie. O ich działaniach możecie przeczytać na stronie biblioteki

Z kolei Beata Chodacka, nauczycielka z Gimnazjum nr 16 w Krakowie, przygotowała dla swoich uczniów quiz dotyczący Dnia Bezpiecznego Internetu. Wy również możecie się sprawdzić.

Test do ćwiczenia –  http://join.quizizz.com  /code 98890/
Test 28 pytań do wykorzystania w „klasowych rozgrywkach” - http://join.quizizz.com /code 68903/

To tylko niewielka część tego, co dzieje się w naszych placówkach.
Zapraszamy Was na Facebooka Mistrzów Kodowania, gdzie możecie podzielić się, jak u Was obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.