Przedszkolaki piszą własne programy

Przedszkolaki piszą własne programy

„Mistrzowie Kodowania” to projekt realizowany od kilku miesięcy w Szkole Podstawowej w Babicach. Nauczyciele wyruszyli „w miasto”, by uczyć programowania przedszkolaki z Oświęcimia.

Marta Brzeziecka i Witold Wróbel z SP w Babicach poprowadzili zajęcia w Miejskim Przedszkolu nr 18 na osiedlu Błonie. Twierdząco odpowiedzieli tam na pytanie czy przedszkolaki mogą kodować i nie umiejąc czytać zdołają napisać program komputerowy. Taką możliwość daje program Scratch Junior, który pozwala kodować bez umiejętności czytania.

– Krótkie komendy i różnokolorowe klocki ułatwiają przedszkolakom pisanie własnych programów. Twórcy programu przewidzieli takie sytuacje i stworzyli język Scratch Junior adresowany do dzieci w wieku od pięciu do siedmiu lat. Scratch Junior sprawdza się przede wszystkim w tworzeniu prostych gier oraz interaktywnych historyjek – tłumaczy Witold Wróbel.

Przedszkolaki poznały tajniki programowania, potrzebne do stworzenia prostej interaktywnej gry ze skaczącymi i znikającymi piłeczkami.

– Programowanie rozpoczęła wnikliwa obserwacja odbijającej się w rzeczywistości piłeczki. Następnie pozostało tylko napisać kod, który zachowanie rzeczywistej piłeczki nie tylko przeniesie w świat wirtualny, ale jeszcze tę piłeczkę sklonuje i nauczy reagowania na ekranowy dotyk – dodaje Wróbel.

Samodzielne stworzenie pierwszej w życiu gry zajęło dzieciakom kilkadziesiąt minut  było dodatkowo doskonałą zabawą.

Autor: Paweł WodniakŹródło: http://faktyoswiecim.pl/fakty/przedszkolaki-pisza-wlasne-programy-foto/
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.