Maluchy kodują
Kopiuj tekst

Maluchy kodują

W tym roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 321 w Warszawie ponownie uczestniczą w programie Mistrzów Kodowania. I w tym roku przyłączyliśmy się do obchodów Europejskiego Tygodnia Kodowania. Wszyscy uczniowie kodowali – pracowali w Scratch lub na platformie Studio Code.

Jednak w klasach pierwszych przeprowadziłam trochę inne zajęcia (zainspirowana materiałami udostępnionymi przez Mistrzów Kodowania), na które zaprosiłam nauczycieli innych warszawskich szkół.

Na początku lekcji rozmawiałam z pierwszakami na temat programowania, kodowania. Czy słyszeli te słowa, z czym im się kojarzą, itd. Było wiele zaskakujących odpowiedzi. Następnie uczniowie w zespołach wspólnie rozwiązywali zadania. Otrzymali plansze do gry, pionki, klocki ruchu: start, stop, strzałki oraz ze śladami stóp. Zadaniem była próba dotarcia do celu, zaplanowania drogi i zapisania jej za pomocą symboli strzałek – ludzik miał po śladach stóp dojść do pracowni komputerowej. Uczniowie rewelacyjnie wywiązali się z zadania. Mieli przy tym zadaniu dużo radości.
Kolejnym zadaniem maluchów było wykonanie ćwiczeń dostosowanych do ich umiejętności i możliwości na platformie Studio Code.
Lekcja została przeprowadzona w I klasie Szkoły Podstawowej nr 321 przez Katarzynę Dzwonowską (nauczyciel zajęć komputerowych w SP321) w obecności doradcy metodycznego m.st. Warszawy w zakresie informatyki oraz kilku nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.
PS. Natomiast w jednej z II klas SP jak uczniowie na platformie Studio Code zobaczyli, że jest Minecraf, to już o niczym innym nie mówili i koniecznie chcieli zrobić Minecraft. Uległam im  i byłam mile zaskoczona. Dzieciaki, jak na swoje możliwości, świetnie sobie poradziły z zadaniami.
tekst: Katarzyna Dzwonowska
08-360x270.jpg02-360x270.jpg12-360x270.jpg
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.