Młody programista z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Wadowicach

Młody programista z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Wadowicach

W Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Wadowicach na zajęcia z informatyki, które odbywają się w czwartki od 16.30 do 18.45, uczęszczają dzieci od klasy I szkoły podstawowej, aż po gimnazjum. Programują już od 3 lat, korzystając z różnych języków programowania i środowisk. W tym roku włączyli się do programu Mistrzowie Kodowania. W ramach zajęć powstało mnóstwo aplikacji w Scratchu i App Inventorze. Uczestnicy zajęć wzieli udział w Code Week, Code Day. Zorganizowali Dzień Babci i Dziadka ze Scratchem.

Jeden z wychowanków, Kacper Zacharski, w klasie drugiej szkoły podstawowej rozpoczął pracę w App Inventorze. Wcześniej Kacper wykonał kilkanaście aplikacji w Scratchu. Kacper nie lubi programować gier, szuka pomysłów na aplikacje, które rozwiązują problemy i są pomocne innym. Ponieważ często odwiedzał stronę Małego Gościa Niedzielnego poprzez swój tablet, brakowało mu wygodnych zakładek do przemieszczania się po niej. Postanowił przygotować aplikację, która pozwoli w pełni korzystać z tej strony na urządzeniach mobilnych. Chcąc wykorzystać elementy graficzne gazety, napisał z opiekunem do redakcji prośbę o możliwość skorzystania z logo Małego Gościa w swoim projekcie. Po otrzymaniu zgody przygotowaną apkę wzbogacił grafiką i przesłał do redakcji. Z redakcji otrzymał odpowiedź następującej treści:

„Dzień dobry Kacper
Dziękujemy za aplikację. Świetna robota i rzeczywiście ułatwia nawigację po stronie. Udało Ci się wyprzedzić pomysł, który jest właśnie tworzony. Niedawno wystartowała już mobilna wersja strony, na którą zapraszamy i chętnie przyjmiemy wszelkie uwagi co do jej działania. Takie menu do zakładek do poszczególnych działów na stronie w wersji mobilnej także ma powstać w najbliższym czasie. Nawiasem mówiąc twoja aplikacja fajnie działa też na zwykłym PC i też ułatwia pracę. Jeszcze raz gratuluję fajnego projektu. Pozdrawiam

Adam Śliwaredaktor „Małego Gościa Niedzielnego””

13325491_1003402773100584_7265175927264358715_n.jpg
Kacper nadal programuje. W przyszłości chce tworzyć aplikacje na inne systemy niż Android. Poza osiągnięciami Kacpra, powstają w Scratchu projekty od prostych historyjek wśród najmłodszych po zaawansowane gry. Niektórzy rozpoczęli naukę c++ – powstały pierwsze kalkulatory.
13335606_1003402769767251_886010844484399566_n.jpg
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.