W „Jedynce” w Ustrzykach Dolnych programujemy roboty
Kopiuj tekst

W „Jedynce” w Ustrzykach Dolnych programujemy roboty

W bieżącym roku szkolnym w Szkole Podstawowej Nr 1 w Ustrzykach Dolnych w klasie IVa prowadzona jest innowacja pedagogiczna z zajęć komputerowych pod nazwą „Lubię programować”. Innowacja jest pilotażowym wprowadzeniem zajęć z programowania dla uczniów i prowadzona jest w wymiarze jednej godziny tygodniowo.

W trakcie zajęć korzystamy z aplikacji do programowania – Scratch, Baltie, Logomocja. Nasza szkoła po raz pierwszy bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Mistrzowie Kodowania”, który ma na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach.
DSC_0133.jpgDSC_0294.jpgDSC_0282.jpgDSC_0131.jpg
Uczniowie z klasy IVa bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach z programowania. Lubią tworzyć skrypty w aplikacji Scratch, realizują również zadania bez użycia komputera. Do takich zadań należy budowanie wież z plastikowych kubków wg wzorów czy sterowanie „robotem” na kartkach – wydawanie poleceń, instrukcji, budowanie algorytmów, kodowanie swoich danych systemem binarnym. czy szyfrowanie danych.
DSC_0350.jpgDSC_0372.jpgDSC_0333.jpgDSC_0305.jpg
W ramach zajęć z programowania uczniowie brali udział w Europejskim Tygodniu Kodowania (Europe Codeweek), w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „Bóbr” oraz w międzynarodowym projekcie Godzina Kodowania (Hour of Code).
Aby uatrakcyjnić zajęcia z programowania, dzięki funduszom otrzymanym z Urzędu Miasta oraz szkolnym, zakupiono edukacyjne zestawy do robotyki – Lego WeDo 2.0. Uczniowie sami budują roboty i programują je wstawiając czujniki ruchu, odległości i dotyku.
Dzięki zestawom uczniowie poznają tajniki robotyki, tworzą konstrukcje i ożywiają je. Uczą się twórczego myślenia i wprowadzają w życie własne programy.
Zestawy takie dostarczają wiedzę z dziedziny informatyki i elektroniki, zapewniają uczniom wszechstronny rozwój oparty na najnowszej technologii. Oprócz nauki zajęcia te są również doskonałą zabawą dla uczniów.

DSC_0850.jpgDSC_0834.jpgDSC_0816.jpgDSC_0408.jpg
Robotyką zainteresowali się również gimnazjaliści, którzy swoje umiejętności przekazują młodszym np. na Pokazach Nauki – imprezie organizowanej corocznie w naszej szkole. Krótki filmik – pierwsze projekty i pokazy:
Wszystkie informacje dotyczące programowania oraz zdjęcia prezentujemy na stronie szkoły:
Piszą również o naszych zajęciach na łamach lokalnej prasy.

autorka: Lucyna Lupa – nauczyciel zajęć komputerowych i informatyki w Zespole Szkół Publicznych Nr 1 w Ustrzykach Dolnych
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.