Budujemy - Kodujemy
Kopiuj tekst

Budujemy - Kodujemy

W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 6 po raz pierwszy  dołączyła do programu Mistrzowie Kodowania.
W programie “Mistrzowie Kodowania” brało udział 8 uczniów z klasy 2e (4 chłopców i 4 dziewczynki): Piotr Ć-G., Karol K., Maksymilian K., Filip P., Lena F., Zuzanna K., Zuzanna M., Aleksandra P.

Zajęcia były prowadzone w ramach kółka „Budujemy-Kodujemy” rozwijające uzdolnienia od października 2016r. do maja 2017r.
Na zajęciach dzieci uczyły się programowania w różnych dostępnych aplikacjach, narzędziach (klocki Lego Wedo 2.0, klocki lego Duplo, Scottie Go!), dzieci pracowały w grupach i indywidualnie.
Zajęcia zaczynaliśmy od budowania robotów z Lego WeDo i programowaniu ich w aplikacji Lego Education. Potem przeszliśmy na programowanie w języku blokowym z wykorzystaniem programu Scratch Junior dostępnym na systemie Android. Dzieci tworzyły projekt długoterminowy: własną grę „Labirynt”, animowali swoje duszki, tworzyli własny tor przeszkód, tworzyli własne algorytmy, wykorzystywali funkcję „kopert”, pętle.


Korzystaliśmy również z aplikacji: LightBot Hour, BitByBit, Sudoku Kids, a także Scottie Go!, pracowaliśmy nie tylko z wykorzystaniem komputerów PC, tabletów ale również kodowaliśmy off-line (bez użycia komputerów). Wykorzystaliśmy do tego klocki Lego Duplo – dzieci wpisywały odpowiedni kod na kartce papieru, tak aby „legowy ludzik” wiedział w jaki sposób ma przejść przez „labirynt z klocków”, zaczynając od START kończąc na STOP, po drodze musiał omijać „lawy”.
Oprócz tego uczniowie bawili się w rozszyfrowanie tajemniczych obrazków, wykorzystując układ współrzędnych, opierając się na o dostępne materiały: Code+Maths=Fun.
Pracowaliśmy na platformie studio.code.org, na której znajdują się idealne ćwiczenia do wprowadzenia uczniów w temat programowania.W ramach projektu “Mistrzów Kodowania” uczestniczyliśmy w obchodach Europejskiego Tygodnia Kodowania i Godziny Kodowania.Uczniowie byli zachwyceni! Poprzez zabawę uczyli się podstaw programania.

tekst i zdjęcia: Beata Godlewska
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.