Impreza urodzinowa Scratcha
Kopiuj tekst

Impreza urodzinowa Scratcha

W maju przypadał Międzynarodowy Dzień Scratcha obchodzony w naszej szkole już od kilku lat. W tym roku 10 urodziny Kota świętowaliśmy głównie podczas Szkolnego Rodzinnego Festynu.Na ten czas szkolne patio zostało pięknie przystrojone, a wszyscy chętni mogli skorzystać z urodzinowych atrakcji Kota Scratcha przygotowanych specjalnie na tę okazję. O imprezowy wystrój patio zadbali uczniowie klas IV-VI, którzy przygotowali mnóstwo urodzinowych chorągiewek, baloników, plakatów, portretów Scratcha, kartonowych tortów oraz serduszek z podobizną Kota. Te ostatnie były przypinane każdemu uczestnikowi naszej urodzinowej zabawy.
psp19a.JPG
Rysowanie kolorową kredą po chodnikowych płytach sprawiło dzieciom dużo radości. Tematem przewodnim malunków był oczywiście Kot Scratch. Wiele rysunków, niektóre bardzo dopracowane, powstało na stanowisku, gdzie dzieci rysowały jedną klatkę filmu pt.: „Impreza urodzinowa u Scratcha”. Dalej, prawie cały Kot został „wydarty” z kolorowego papieru, wspólnymi siłami, przez uczestników naszej urodzinowej imprezy. Dużą frajdę sprawiły dzieciom duże bańki mydlane, które puszczały na cześć Scratcha. Ważnym punktem było pisanie życzeń dla Jubilata na specjalnie przygotowanej ściance. Oprócz tych tradycyjnych, których było najwięcej, można było na przykład przeczytać: „Żeby dzieci uczyły się kodować razem z Tobą”, „Żeby Twój program się rozwijał”, „Żeby więcej osób zaczęło kodować”, „Baw się z nami i koduj”, „Sto lat! Baw nas!”. Na imprezie Scratcha nie mogło też zabraknąć kodowania. Dzieci tworzyły zakodowane rysunki – kotki oraz bawiły się w sterowanie robotem, wydając polecenia idź, w lewo zwrot czy w prawo zwrot. Zadaniem dziecka sterującego dzieckiem-robotem było zebranie z chodnikowych płyt kolejnych literek imienia i nazwiska twórcy Scratcha.
Na wszystkich stanowiskach można było wykazać się artystycznie, pokodować bez komputera, dobrze się bawić oraz zdobyć wiedzę o Scratchu. Obok zadań do wykonania były prezentowane treści związane ze Scratchem: kiedy i po co powstał program, kto jest jego twórcą, co i jak można w programie robić, jakie są zalety programowania oraz informacje na temat projektu Mistrzowie Kodowania, w którym od kilku lat uczestniczymy.
psp19n.jpg
W czasie festynu zaprezentowane zostały też wiersze naszych uczniów, napisane przez nich na 10 urodziny Scratcha, piękny komiks Karoliny: Scratch kontra Baltie oraz maskotka Scratcha, którą uszył z mamą jeden z czwartoklasistów. Były to bardzo kreatywne prace!Po wykonaniu wszystkich zadań, na gości czekała prawdziwa uczta. Scratch częstował  słodyczami oraz domowymi wypiekami. Wśród nich znalazły się ciasteczka, prawie 200 babeczek (pięknie ozdobionych chorągiewkami przez Mateusza) oraz serowy torcik. Pyszności przygotowali szkolni Mistrzowie Kodowania wraz ze swymi mamami. Była to kolejna impreza w naszej szkole, która miała na celu propagowanie idei kodowania, zapoznanie się wszystkich uczestników festynu z sympatycznym Kotem Scratchem oraz założeniami programu Mistrzowie Kodowania.Zapraszamy również do obejrzenia najlepszych projektów naszych Mistrzów Kodowania, które zostały przygotowane z okazji 10 urodzin Kota Scratcha. 
psp19g.jpgpsp19f.jpgpsp19u.jpgpsp19c.jpgpsp19h.JPG
tekst i zdjęcia: Alina Uzny
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.