Pomysłowe koty z Chabrowej
Kopiuj tekst

Pomysłowe koty z Chabrowej

przedstawienie oparte na naszych tekstach  o kodowaniu Dzień Otwarty w szkole.PNG
W roku szkolnym 2017/18 nauka programowania stanie się obowiązkowa od pierwszej klasy. W związku z tym szkoła w Wysokiej już teraz przygotowuje się do zmian w oświacie biorąc udział w programie pilotażowym MEN z zakresu programowania. W naszej szkole została wdrożona innowacja pedagogiczna Pomysłowe koty z ul. Chabrowej. Realizatorami tego projektu są wszyscy nauczyciele pracujący w klasach 1-3. Dodatkowo objęci zostały dzieci i nauczyciele z oddziałów zerowych i najstarsze grupy przedszkolne. Dzięki wyposażeniu każdej klasy w tablicę multimedialną i rzutnik realizacja różnorodnych zadań z wykorzystaniem technologii informacyjnej stała się łatwiejsza. Wójt Gminy Kobierzyce mgr inż. Ryszard Pacholik wsparł także pilotaż w ZSP Wysoka i dzięki temu można było rozpocząć naukę kodowania z dodatkowym sprzętem tj.: edukacyjne maty, roboty Dash&Dot, tablety.
Ola lat 7 uczy dorosłych Dzień Otwarty w szkole.JPG
 Dlaczego kodujemy?  Dzięki kodowaniu uczymy się logicznego i sekwencyjnego myślenia. Przy okazji rozwijamy kreatywność. Uczymy się także wykorzystywać kodowanie w różnych dziedzinach np. w multimedialnym teatrze dziecięcym, w zespole muzycznym. Czy programowania należy się obawiać?  My nie obawiamy się, gdyż wiemy, że programowanie z młodszymi dziećmi to zabawa i właściwe podejście polega jedynie na zmianie sposobu myślenia. Nasi nauczyciele już to potrafią. Na każdy problem bowiem, można spojrzeć także z pozycji 7-letniego ucznia.
kodowanie drogi na macie Dzień Otwarty w szkole.JPG
Co to znaczy programować?  
Programować, jak... gotować.
Dobry przepis, wiele wart.
Gdy go masz i słuchasz
Każdy Twą potrawę zje.
Gdy pomylisz go – jest źle...
***
Twórz pomysły swe w przepisy
Dobry pomysł to jest program
Zachowania – harmonogram.
Jak można programować?  
My programujemy z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku np. kubeczków i talerzyków jednorazowego użytku, kredek, kolorowych klocków i kart, guzików, taśmy papierowej, skakanki. Uczymy się kodować grając na instrumentach muzycznych. Pomysłów zresztą mamy znacznie więcej, gdyż pomaga nam bogata wyobraźnia. Nasza szkoła posiada także specjalne maty edukacyjne, dzięki którym nauka kodowania stała się bliższa dzieciom. Do nauki programowania wykorzystujemy także wiele darmowych programów instalowanych na komputerach lub tabletach. Bardzo dobrymi programami są np. Scratch i Baltie. Uczniowie oswajani są z ich środowiskiem podczas zajęć w klasie i pracowni komputerowej.

kodowanie i skakanie Dzień Dziecka.JPG
Czy kodowanie w Scratchu jest trudne?  Odpowiadamy językiem ucznia: W Scratchu kodowanie to klocków składanie. Kolorowe są pudełka, w nich też klocki kolorowe. Patrz na kolor, co oznacza i zadanie już gotowe! Więcej informacji dotyczących zabawy i nauki wykorzystującej programowanie znajduje się na stronach:
https://kreatywnaakademia.jimdo.com/
https://kl123.jimdo.com/
https://kodujemy.jimdo.com/  na które serdecznie zapraszamy.
tekst i zdjęcia: Bożena Olichwer-Ostrowska
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.