Łódzki Klub Kodujących Nauczycieli
Łódzki Klub Kodujących Nauczycieli

Łódzki Klub Kodujących Nauczycieli

Opublikowany

Rozmowa z Wiolettą Szwebs, nauczycielką informatyki i matematyki w Szkole Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w Łodzi, trenerką w programie Mistrzowie Kodowania oraz Zaprogramuj Przyszłość.

- W jakich okolicznościach pojawiła się idea stworzenia w Łodzi Klubu Kodujących Nauczycieli?
- We wrześniu zaproponowano mi objęcia stanowiska Lidera Zespołu Metodycznego ds. Edukacji Informatycznej, Kodowania i Programowania w roku szkolnym 2017/2018 działającego przy Pracowni Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi.  I wtedy narodził się pomysł… Utworzymy Klub Kodujących Nauczycieli!

- Skąd pomysł na takie spotkania?
- Inspiracją były spotkania łódzkiej grupy Geek Girls Carrots, dziewczyn, które zapraszały prelegentki opowiadające o swoich doświadczeniach związanych z branżą IT.

- Opowiedz proszę o początkach.
- Pierwsze spotkanie odbyło się 17 października 2017 r. Jego tematem było programowanie offline, czyli jak uczyć dzieci kodowania, gdy "wyłączą prąd" w szkole. Na warsztaty przybyło mnóstwo nauczycieli. Spotkanie to okazało się sukcesem, była niesamowita atmosfera. Mimo, że były to godziny wieczorne, że nauczyciele byli po pracy... Wszyscy mieli energię do działania, do poznawania czegoś nowego. Po tym spotkaniu powstała zamknięta grupa na FB (Grupa Łódzki Klub Kodujących Nauczycieli). Miejsce, gdzie dzielimy się swoimi pomysłami, pokazujemy swoje lekcje i wzajemnie się inspirujemy.
Łódzki Klub Kodujących Nauczycieli

Łódzki Klub Kodujących Nauczycieli

- Wspaniały start! Co wydarzyło się później?
- Oczywiście kolejne spotkania! W listopadzie pracowaliśmy nad zagadnieniami wykorzystania na I etapie kształcenia maty Mistrzów Kodowania. Styczniowe spotkanie dotyczyło wykorzystania programu Scratch w projektach eTwinning. Kontynuacją tych warsztatów było spotkanie lutowe, w czasie którego testowałyśmy aplikacje przydatne w nauce programowania. Marcowe spotkanie dotyczyło tworzenia własnych narzędzi do wprowadzania uczniów w świat programowania.

- Czy Klub to tylko comiesięczne spotkania?
- Początkowo sądziłam, że taka będzie formuła spotkań... Ale po marcowym spotkaniu powstał pomysł zaplanowania i zrealizowania własnego projektu w ramach eTwinning. Tak powstał nasz łódzki projekt eTwinning „Programujemy, bo lubimy!”. Projekt ten realizujemy od kwietnia. Bierze w nim udział 14 szkół działających w ŁKKN. Już niebawem zawalczymy o krajowe odznaki jakości.
Poza tym rozpoczęliśmy też cykl zakodowanych lekcji. Nauczyciele działający w klubie zapraszają do swoich szkół i pokazują wszystkim chętnym nauczycielom swoje zajęcia z programowania. Odbyło się już kilka takich spotkań. Uczestniczyliśmy w lekcji z wykorzystaniem Ozobotów, robota Photona, maty MK. Dodatkowo ambasador eTinning, Alina Wujcik przeprowadziła cykl szkoleń dotyczących obsługi narzędzi eTwinning.
23674909_1531550653596930_7393856673804686895_o.jpg
- Za Tobą kilka miesięcy działalności klubu. Jak teraz, z takiej perspektywy, oceniasz ten projekt?
- Założenie Łódzkiego Klub Kodujących Nauczycieli okazało się fantastycznym pomysłem!  Na każde kolejne spotkanie przychodzi coraz więcej nauczycieli. Dzięki cyklicznym spotkaniom poznaliśmy się i polubiliśmy.

- Czy masz już plany na kolejne miesiące?
- Owszem. 6 czerwca 2018 r. odbędzie się ostatnie tegoroczne spotkanie, w czasie którego podsumujemy nasze działania i ogłosimy plan na kolejny rok.
W następnym roku chcemy postawić na współpracę nauczycieli i naszych uczniów. Chcemy promować uczenie się od siebie nawzajem. Będzie szkoleniowo, warsztatowo i międzynarodowo...
Cieszy mnie, że Łódzki Klub Kodujących Nauczycieli rozwija skrzydła i inspiruje inne miasta do działania.

- Chętnie zajrzymy do klubów z innych miast. Dziękujemy za rozmowę.
​- Dziękuję.

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.