Język działania. Słowa inspiracji. Głos współpracy.

Język działania. Słowa inspiracji. Głos współpracy.

Od międzynarodowej konferencji Scratch: The Next Generation minęły ponad dwa tygodnie. Zgodnie z zapowiedzią stopniowo członkowie polskiego zespołu dzielą się z czytelnikami swoimi pokonferencyjnymi refleksjami.
W zeszłym tygodniu Krzysztof Jaworski zaprosił do lektury tekstu Konferencja z miejscem na Twoje odpowiedzi. Dziś kolejna porcja refleksji.
Zrzut ekranu 2018-08-14 o 12.30.46.png
Podczas konferencji spotykaliśmy się z innymi uczestnikami w trakcie sesji, paneli dyskusyjnych, w kuluarach, a także w ramach warsztatów. Jedną z takich aktywności były warsztaty zaproponowane przez zespół trenerów programu Mistrzowie Kodowania.
Tytuł "Scratch Connects People: Multicultural Collaboration in Scratch" nie tylko nawiązywał do międzynarodowej współpracy uczestników w czasie tworzenia projektów, ale także był zaproszeniem do spojrzenia na programowanie z szerszej perspektywy. Dlatego sporą część warsztatów poświęciliśmy refleksji i rozmowie o tym co dostrzegamy, o naszych wrażeniach, odczuciach.
39149668_628701734178566_1445319592468545536_n.jpg
Język działania
Oczywiście nasze rozmowy były możliwe nie tylko dlatego, że uczestnicy byli aktywni, otwarci, chętni do dzielenia się przemyśleniami i doświadczeniem. Istotne było wspólne dla wszystkich posługiwanie się językiem angielskim... I przekornie powiem - z angielskim również wspaniale bogatym w błędy!
Podczas tej konferencji spotkały się bowiem osoby o różnym poziomie znajomości języka angielskiego. Od tych początkujących, po tych posługujących się nim biegle.

Język był narzędziem. Służył komunikacji. Mimo oczywistych różnic w poziomie znajomości języka, byliśmy skuteczni. 
38391917_2592951334063916_170818404209393664_o.jpg
Słowa inspiracji
W trakcie rozmów skupiałam się na wyszukiwaniu w wypowiedziach tego co najważniejsze. Inspiracji, pomysłów, słów wsparcia i zachęty do dalszej aktywności.

Takie słowa pojawiły się nie tylko w rozmowach z uczestnikami konferencji ale także na niepozornym plakacie będącym zaproszeniem do...
37854376_1786869801404840_2505980603942305792_n.jpg
Głos współpracy
Moja znajomość języka angielskiego nie jest dostateczna, by czytać Szekspira w oryginale. Ale wystarczająca, by zrozumieć kilkuminutowy film instruktażowy o funkcjach dostępnych w Scratchu. Podobnie postrzegam moje umiejętności posługiwania się technologią. Zapewne nie stworzę robota, ale umiem zalogować się na platformie aby dołączyć do grupy osób zajmujących się tłumaczeniem programu Scratch.

Tak oto docieram do głównej myśli, spinając klamrą poruszone w tekście wątki:

Język działania. Słowa inspiracji. Głos współpracy.
Nawet jeśli nasza znajomość języka angielskiego nie została potwierdzona certyfikatem. Nawet jeśli mówiąc popełniamy błędy i nie znamy wszystkich słów ze słownika.
Wystarczy kilka minut dziennie, wystarczy tłumaczenie pojedynczych słów, krótkich prostych zdań, by pomóc w realizacji całego zadania. I nawet jeśli w nasze tłumaczenie wkradnie się błąd, to po jakimś czasie inna osoba z zespołu zapewne go poprawi, czyniąc naszą współpracę skuteczną.
A przecież współpracując w gronie dorosłych nad tłumaczeniami materiałów, wspieramy dzieci w pierwszych krokach w programowaniu. Mamy wspaniałą okazję własnym przykładem pokazać czym jest odwaga i otwartość na błędy, realne współdziałanie i praca zespołowa.

tekst: Karolina Żelazowska, trenerka programu Mistrzowie Kodowania
zdjęcia: Clasroom Kitty Lo, Iwona Brzózka-Złotnicka, Karolina Żelazowska


Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.