Mata kropkowa, czyli odkrywamy tajemnice Dotty
Mata kropkowa, czyli odkrywamy tajemnice Dotty

Mata kropkowa, czyli odkrywamy tajemnice Dotty

Wrześniowe święto kreatywności to doskonała okazja by wprowadzić zabawy z kropkową matą. O propozycjach aktywności opowiada Teresa Smoleń z krakowskiej szkoły podstawowej.

Gdy pojawiła się niespełna rok temu na chwilę przed Międzynarodowym Dniem Kropki, już wiadomo było, że to narzędzie odmieni niejedne zajęcia.
Ot… mata na której są kropki. Banalne mogłoby się wydawać. Właśnie w tej prostocie tkwi cała kwintesencja… by z prostej kropki, powstało „coś”. Rozwój talentów, pasji
i kreatywności to główne przesłanie płynące z obchodów wyżej wymienionego dnia a do realizacji tego zadania ta mata nadaje się doskonale.    

Informacje o Dottcie znaleźć można tutaj. W tym artykule zaproponuję kilka dodatkowych aktywności, które mogą się przydać w pracy z najmłodszymi.

Gdy trafiła do mnie mata materiałowa od razu zaczęłam szukać opcji na jej zastosowanie. Wersja 1,5x1,5 ma narysowane 64 kropki (a w sumie to 62, bo dwie zostały ukryte). Zaczynając pracę z matą warto zapoznać uczestników ćwiczeń z tą informacją – ale koniecznie niech oni przeliczą kropki, bo uśmiechu jest co niemiara. Wiadomość ta jest także pomocna by ustalić tryb zabaw np. 8x8 lub 7x7. Osobiście wykorzystuję te obie wersje.

Znajdź układ (7x7)

Przygotuj kolorowe kubeczki (potrzebne będzie 7 sztuk kubeczków w 7 kolorach).Poproś uczestników o rozłożenie kubeczków w dowolnej konfiguracji na macie przy zachowaniu układu 7x7 tzn., że pomijamy wtedy górny wiersz kropek oraz lewą kolumnę (tam, gdzie „niewidoczne” kropki, czyli logo).Oczywiście można pobawić się tak, że należy spełnić warunek, że w pionie i poziomie nie może powtórzyć się dany kolor, ale wtedy gra jest bardziej przewidywalna.Następnie po ułożeniu prezentujemy uczestnikom pewien układ kubeczków (można zacząć od ułożenia w kwadracie, prostokącie, ale sprawdzą się także układy znane z klocków). Osoba prowadząca powinna także posiadać zestaw kubeczków dla siebie (w tych samych kolorach). Zwykle wystarczy mieć 2-3 kubeczki w danym kolorze. Układamy daną konfigurację i prosimy o odnalezienie układu na macie. Po zrozumieniu zasad warto przekazać rolę prowadzącego dzieciom tak, aby mogły same zaprezentować swoim kolegom zagadki.

Ćwiczenie świetnie doskonali percepcję wzrokową.
Ponadto wykorzystując ww. układ można np. podawać uczestnikom kolejną sekwencję kolorów, którą odnaleźć można w wybranym przez nas wierszu i kolumnie. Podajemy kolory do momentu, zauważenia układu kubeczków.
Zrzut ekranu 2018-09-11 o 18.09.23.png
Dodatkowo w opublikowanym przez Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania „niePodręczniku” znaleźć można aktywność o nazwie „Kolorowy start”, którą również można idealnie zaproponować przy powyżej przygotowanej macie.
Zdecydowanym autem tej zabawy jest jej niepowtarzalność. Dodatkowo możemy urozmaicić ją i np. zamiast kolorów kubeczków zagrać białymi z zapisanymi literami lub cyframi.

Dyktanda graficzne

Do wykonania zadania potrzebna będzie mata oraz rurki do picia (im więcej kolorów tym ciekawiej). Zabawę można zacząć od układania dowolnych kształtów, odwzorowywanie według obrazka, aż po zaproponowanie odkodowania obrazka.
Zrzut ekranu 2018-09-11 o 18.18.09.png
Koniecznie sprawdźcie co wyszło. Kod może mieć wersję skróconą tak jak moja, ale można przypisać także pojedyncze kody tak, aby odpowiadały jednej ułożonej rurce. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania uczestników.Zapisane litery i cyfry można przykleić na karteczkach samoprzylepnych lub zwykłych kartonikach.

Samotnik

Gra znana pewnie wielu osobom z małej kieszonkowej wersji, ale dostępna także online (link). Celem gry jest zostawienie na planszy jak najmniejszej liczby pionków. Idealnym rozwiązaniem jest pozostawienie jednego pionka, w wersji najtrudniejszej ostatni pionek powinien zostać w centrum. Pionka bije się przeskakując go w pionie lub w poziomie. Nie można poruszać się na ukos oraz nie można bić kilku pionków w jednym ruchu. Standardowo gra się na planszy, która ma 33 pola (jedno puste), jednak w praktyce wiem, że zagranie z uczestnikami po kwadracie również dostarcza wiele wrażeń. Ponadto kolorowe kubeczki pozwalają na wprowadzenie warunku dodatkowego jakim jest zbieranie wybranych lub wylosowanych kolorów. Dodatkowo, można się wtedy zdecydować na wersję drużynową (i już nie jest tak samotnie). Oczywiście i w tej grze doskonale sprawdzi się wersja literowa i cyfrowa. Zgromadzone kubeczki mogą być bazą do układania wyrazów albo liczb.
Zrzut ekranu 2018-09-11 o 18.20.05.png
Czy ta gra skojarzyła się wam z warcabami? Kropkowa mata doskonale się sprawdzi w tej aktywności.
Zrzut ekranu 2018-09-11 o 18.21.24.png
Autorka: Teresa Smoleń, Szkoła Podstawowa nr 111 im. Wojska Polskiego w Krakowie
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.